Polşada mühafizə olunan hərbi obyektlərə Çin istehsalı olan maşınların girişi qadağan edilib
Polşa ordusunun Baş Qərargah rəisi general Veslav Kukula Çin istehsalı olan nəqliyyat vasitələrinin mühafizə olunan hərbi obyektlərə daxil olmasını qadağan etmək qərarına gəlib.
AZƏRTAC RAP agentliyinə istinadla xəbər verir ki, bu qadağa, digər məsələlərlə yanaşı, həmin nəqliyyat vasitələri tərəfindən toplanan məlumatların təhlükəsizliyi ilə bağlı narahatlıqlar səbəbindəndir.
Qadağanı fevralın 17-də Polşa ordusu Baş Qərargahının mətbuat katibi polkovnik Marek Petrjak elan edib. “Nəqliyyat vasitələrinə rəqəmsal sistemlərin artan inteqrasiyası və bu sistemlər tərəfindən məlumatların nəzarətsiz toplanması və istifadəsi potensialı ilə bağlı risklərin təhlili nəticəsində Polşa Silahlı Qüvvələrinin Baş Qərargah rəisi Çin Xalq Respublikasında istehsal olunmuş nəqliyyat vasitələrinin mühafizə altında olan hərbi obyektlərə daxil olmasını qadağan etmək qərarına gəlib”, - deyə mətbuat katibi açıqlamasında bildirib.
Artıq vurğulandığı kimi, qadağa silahlı qüvvələrin vacib infrastrukturunun qorunmasını gücləndirmək və məxfi məlumatların sızması da daxil olmaqla potensial təhdidləri minimuma endirmək məqsədi daşıyır.
Bölmə komandirlərindən imkan daxilində nəqliyyat vasitələri sahiblərinin öz maşınlarını tərk edə biləcəyi bölmənin qorunan ərazisindən kənarda təhlükəsiz dayanacaq yerlərinin mövcudluğunu təmin etmələri tələb olunur.
Polşa ordusu Baş Qərargahının əmri ilə tətbiq edilən məhdudiyyətlər xəstəxanalar kimi ictimaiyyət üçün açıq olan hərbi obyektlərə və ya orduya, habelə digər xidmətlərə, məsələn, bölmənin ərazisində xilasetmə əməliyyatlarında iştirak edənlərə məxsus nəqliyyat vasitələrinə şamil edilməyəcək.