Münxen Təhlükəsizlik Konfransı qlobal məsələlərin müzakirə edildiyi nüfuzlu qlobal platformadır. Burada təhlükəsizliklə yanaşı, siyasi və iqtisadi məsələlər də geniş müzakirə olunur. Dünyanın 120-dən çox ölkəsindən ümumilikdə 1000-ə yaxın nümayəndənin, o cümlədən 60 dövlət və hökumət başçısının iştirakı bu tədbirin beynəlxalq əhəmiyyətinin göstəricisidir.
Növbəti konfransda da Azərbaycana xüsusi maraq göstərilirdi. Prezident İlham Əliyevin bir çox hökumət və dövlət başçısı və iri biznes sahibləri ilə görüşləri, nüfuzlu kütləvi informasiya vasitələrinə verdiyi müsahibələr zamanı bu maraq daha çox hiss olunurdu. Həmin maraqlar sırasında isə dünyanın ümid yeri kimi baxdığı Orta dəhliz məsələsində Azərbaycanın tutduğu mövqeyin qarşı tərəflər üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyi aşkar görünürdü. Bu, təsadüfi deyildi - qlobal layihədə əsas söz sahibi və açar ölkənin Azərbaycan olduğu hamıya bəllidir. Gələcəkdə Asiya ilə Avropa arasında aparılacaq və dəyəri  trilyonlarla dollar olan ticarət dövriyyəsinin uğurlu olub-olmaması ölkəmizdən asılıdır. Əvvəllər Çin bu layihəyə xüsusi maraq göstərirdi. İndi Avropa Birliyi də özünün iqtisadi inkişaf və ticarət perspektivlərinin Azərbaycanla bağlı olduğunu aydın başa düşür. Münxen Təhlükəsizlik Konfransı çərçivəsində "Açıq dəniz siyasəti? Trans-Xəzər əməkdaşlığının dərinləşməsi" mövzusunda panel müzakirələrin keçirilməsi də ölkəmizə və regionumuza olan maraqdan irəli gəlirdi.
Dövlətimizin başçısı mövzu ilə bağlı suallara cavab verərkən bidirdi ki, ölkəmiz Cənubi Qafqazda yerləşsə də, bir çox siyasi və iqtisadi platformada əməkdaşlıq edir. Məqsəd dünya iqtisadiyyatına və ticarətinə töhfə verməkdir. Azərbaycan digər iqtisadi sahələrdə də region ölkələri ilə fəal əməkdaşlıq edir. Prezident keçən il ölkəmizin "5+1" layihəsinə qoşulmasının əhəmiyyətini xüsusi olaraq qeyd etdi.  Bildirdi ki, ölkəmiz keçən il Mərkəzi Asiya beşliyinə tamhüquqlu  üzv kimi qəbul olundu və beşlik genişlənərək altılığa çevrildi. Baxmayaraq ki, Azərbaycan Cənubi Qafqaz ölkəsidir, Mərkəzi Asiya Məşvərət Şurasında da fəaliyyətini genişləndirəcək.