Data mərkəzləri axın platformalarından və bulud yaddaşından tutmuş bütün sənaye sahələrini dəyişdirən süni intellekt (AI) sistemlərinə qədər rəqəmsal iqtisadiyyatın fəaliyyətini gücləndirir. Bir ölkə infrastruktur miqyasına görə digərlərini xeyli üstələyir.
AZƏRTAC “Visual Capitalist”ə istinadla xəbər verir ki, fəaliyyət göstərən data mərkəzlərini ölkələr üzrə izləyən “Data Center Map” platformasının son məlumatlarına görə, ABŞ-də 3960 məlumat mərkəzi var. Bu rəqəm sonrakı 14 ölkənin birləşmiş sayından çoxdur. Belə bir dominantlıq qabaqcıl bulud provayderləri və texnologiya korporasiyaları tərəfindən illərlə aparılan investisiyalardan qaynaqlanır. Nəticədə dünyanın bulud infrastrukturunun və AI tutumunun əhəmiyyətli bir hissəsi Birləşmiş Ştatlarda cəmləşib.
Bəzi sənaye hesablamalarına görə, ABŞ-də data mərkəzlərinin ümumi sayı 5 mini keçib. Rəqəmlərdəki fərq müxtəlif sayma metodologiyası və hansı obyektlərin data mərkəzləri kimi təsnif edildiyinin təsbitindən irəli gəlir.
Avropa data mərkəzlərinin konsentrasiyası baxımından əsas mövqelərdən birini tutur. Birləşmiş Krallıq, Almaniya və Fransanın hər birində beynəlxalq internet trafiki üçün vacib mərkəzlər kimi xidmət göstərən və qlobal bulud və İT xidmətlərinə ev sahibliyi edən yüzlərlə obyekt var. Hollandiya, İspaniya və İsveç də əhəmiyyətli infrastruktura malikdir.
Asiya regionu data mərkəzləri bazarında sürətlə genişlənir, burada Çin, Yaponiya və Hindistan liderlik edir. Artan rəqəmsal tələbat və bulud həllərinin aktiv tətbiqi Asiyanın ən böyük bazarlarında infrastrukturun daha da genişlənməsinə təkan verir.
Reytinqə İndoneziya, Malayziya və Cənubi Koreya kimi inkişaf etməkdə olan iqtisadiyyatlar da daxildir. Lakin, Sinqapur və Honkonq kimi nisbətən kiçik ərazilər əlverişli coğrafi mövqeləri, inkişaf etmiş telekommunikasiya bağlantısı və müsbət biznes mühiti səbəbindən gözləniləndən daha yaxşı nəticələr göstərir.
Qeyd olunur ki, hazırda Azərbaycanda üç əməliyyat data mərkəzi mövcuddur ki, bu da milli rəqəmsal infrastrukturun, eləcə də məlumatların saxlanması və emalı xidmətlərinin daha da inkişafı üçün təməl yaradır.