Yük konteynerlərinin sürətli daşınması üçün vakuum magistralı tikilir
Braziliyada qitənin ilk vakuum magistralı (HyperPort) inşa ediləcək. Sistem dəniz konteynerlərinin yüksək sürətlə ölkənin daxilinə və digər limanlara çatdırılmasını təmin edəcək. Layihənin həyata keçirilməsi gündə 4000-dən çox standart 12.2 metr yük konteynerinin 100 və daha çox kilometr məsafəyə daşınmasına imkan yaradacaq. Bu, yük maşınları ilə daşımada rast gəlinən çətinlikləri aradan qaldıracaq. İqtisadi əsaslandırmaya görə, layihə hətta özəl investisiyalar hesabına maliyyələşdirildikdə belə sərfəli olacaq.
Layihənin inkişafı ilə Hyperloop Transportation Technologies (HTT) şirkəti məşğul olur. Magistralın uzunluğu 549 km olacaq və Santos limanından San-Joze-du-Riu-Pretoya qədər uzanacaq. Konteynerlər azaldılmış hava təzyiqinə malik boru daxilində 595 km/saat sürətlə hərəkət edəcək. Bu, Santos limanından ən yaxın logistika məntəqəsi olan San-Pauloya (97 km) avtomobillə iki saatlıq yolun 20-30 dəqiqəyə qət edilməsinə imkan verəcək. Hazırda bu marşrutda gündə 3000-dən 15 minə qədər yük maşını hərəkət edir ki, bu da yol infrastrukturuna ciddi yük yaradır və ətraf mühitə mənfi təsir göstərir.
“HyperPort”un tikintisi böyük investisiyalar tələb edəcək. İnfrastrukturun inşasına proqnozlaşdırılan kapital xərcləri 9,6 milyard dollar, istismar xərcləri isə bütün fəaliyyət dövrü üçün 1,6 milyard dollar təşkil edəcək. Bununla yanaşı, yalnız layihənin ilk mərhələsi üzrə gözlənilən gəlir 17,1 milyard dollar olacaq.