ABŞ-nin energetika naziri Kris Rayt çərşənbə axşamı günü Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyini (BAEA) sərt tənqid edib və bildirib ki, Birləşmiş Ştatlar bu qurumu tərk edə bilər. O əlavə edib ki, BAEA-nın bərpaolunan enerji mənbələrinin yerləşdirilməsi ilə bağlı fəaliyyəti Tramp administrasiyasının yanacaq lehinə siyasəti ilə ziddiyyət təşkil edir.
AZƏRTAC xarici mediaya istinadla xəbər verir ki, Kris Rayt Parisdəki Fransa Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda keçirilən konfransda bildirib: “Əgər məlumat verən agentliklərin böyük bir hissəsi özlərini bu cür solçu fantaziyalara həsr etsələr, bu, onların missiyasını yalnız təhrif edə bilər”.
Rayt BAEA-nı iqlim müdafiə təşkilatı kimi davranmaqda günahlandırıb, onu enerji təhlükəsizliyinə daha çox diqqət yetirməyə çağırıb.
1974-cü ildə onilliyin ilk neft böhranından sonra qurulan və qərargahı Parisdə yerləşən BAEA enerji dünyası üçün standart müəyyən edən bərpaolunan yanacaqlara keçidi sənədləşdirən irəliyə yönəlmiş ssenarilər hazırlayır. Rayt agentliyin nazirlər görüşündə iştirak etmək üçün çərşənbə və cümə axşamı Parisdə olacaq.
ABŞ rəsmisi vurğulayıb: “Bizə xalis sıfır emissiya ssenarisi lazım deyil, bu, gülüncdür və heç vaxt baş verməyəcək”.
ABŞ Prezidenti Donald Trampın 2025-ci ilin yanvar ayında Ağ Evə qayıtdıqdan sonra qazıntı yanacağı istifadəsini müdafiə etməsi və yaşıl qaydaları geri götürməsi səbəbindən bu beynəlxalq qurum onun administrasiyasının hədəfində olub. ABŞ, həmçinin BAEA liderlərini enerji keçidi ilə bağlı işlərdən imtina etməyə məcbur edib.
Agentlik noyabr ayında son illik hesabatında bu tələbləri nəzərə alaraq mövcud tendensiyalara əsaslanan ssenarini yenidən təqdim edib. O, həmçinin neftin pik həddi ilə bağlı fərqli bir yanaşma tətbiq edib. BAEA bildirib ki, 2030-cu illərdə pik istifadəni proqnozlaşdırıb, amma indi tələbin əsrin ortalarına qədər artmağa davam edəcəyini gözləyir.
Raytın agentliyə xəbərdarlıq etməsi ilk dəfə deyil. O, ötən ilin iyul ayında “Bloomberg”ə verdiyi müsahibədə bildirmişdi: “Biz Beynəlxalq Atom Enerjisi Agentliyinin fəaliyyət tərzini dəyişdirəcəyik, əks halda bu qurumdan çıxacağıq”.