Elon Mask yeni layihə anons edib
“Boring Company” şirkəti Dubayda pilotsuz avtomobillər üçün nəzərdə tutulmuş yeraltı nəqliyyat sistemi inşa edəcək. Bunu şirkətin rəhbəri Elon Mask anons edib.
“Dubai Loop” adlı yeraltı nəqliyyat sistemi tamamilə pilotsuz avtomobillərə əsaslanacaq. Layihə 100-dən çox stansiyanı birləşdirəcək və saatda 20 min sərnişin daşıma gücünə malik olacaq. Elon Mask Dubayda 17 kilometrlik yeraltı nəqliyyat şəbəkəsi qurmağı planlaşdırır.
Layihə şəhərin əsas bölgələrini və turistik yerlərini birləşdirəcək 100-dən çox stansiyanı əhatə edəcək. Bu sistem pilotsuz nəqliyyat vasitələrinin səmərəli hərəkətini təmin edəcək, səyahət müddətini əhəmiyyətli dərəcədə azaldacaq və yerüstü yolların yüklənməsini minimuma endirəcək. Bu cür həllər sürətlə inkişaf edən Dubay üçün xüsusilə aktualdır.
Yeraltı tunellərin bir sıra üstünlükləri var. Onlar yüksək temperaturun təsirindən qorunduğuna görə, səfərlər daha komfortlu olacaq. Mask vurğulayıb ki, tunellərdə temperatur səthə nisbətən daha aşağı qalacaq, bu da səhra iqlimi üçün xüsusilə vacibdir. Bundan əlavə, yeraltı nəqliyyat sistemi pis hava şəraitindən, məsələn, qum fırtınalarından təsirlənməyəcək.
Layihənin əsas aspektlərindən biri təhlükəsizlik olacaq. Tunellər müasir standartlara uyğun dizayn ediləcək və fövqəladə hallarda sərnişinlərin qorunmasını təmin edəcək. Bundan başqa, tunellərdə tüstünün çıxarılması üçün xüsusi sistemlər və digər təhlükəsizlik tədbirləri nəzərdə tutulacaq.